فعالیت‌های ورزشی مؤثر بر درمان فیزیوتراپی

فعالیت‌های ورزشی مؤثر بر درمان فیزیوتراپی

فیزیوتراپی از بهترین روش‌های بی‌خطر برای درمان آسیب‌دیدگی‌های مفاصل، عضلات، ربات‌ها و تاندون‌ها به شمار می‌رود. افرادی که دچار آسیب‌دیدگی هستند با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی و انجام تمرینات ورزشی و حرکت اصلاحی می‌توانند به بهبود مشکلات خود بپردازند. تمرینات ورزشی اصولی به بازیابی سرعت و قدرت حرکات مفاصل و عضلات کمک می‌کنند. این تمرینات باید تحت‌نظر فیزیوتراپیست انجام شوند چرا که در غیر این صورت آسیب گسترش می‌یابد. انواع فعالیت‌های ورزشی مؤثر بر درمان فیزیوتراپی و مزایای آنها در این مقاله ارائه شده‌اند.

فعالیت‌های ورزشی مؤثر بر درمان فیزیوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

فعالیت‌های ورزشی از مؤثرترین روش‌های درمان فیزیوتراپی شناخته می‌شوند که بسیار متنوع هستند. تمرینات ورزشی فیزیوتراپی با توجه به نوع عارضه و آسیب و همچنین شرایط بیمار تجویز می‌شوند و برای همه یکسان نیست. انواع فعالیت‌های ورزشی فیزیوتراپی برای افرادی که از شرایط زیر برخوردارند مناسب هستند:

  • افرادی که دامنه حرکتی ضعیفی دارند.
  • افرادی که از محدودیت عضلانی رنج می‌برند.
  • افرادی که مجبور به استراحت طولانی‌مدت شده‌اند.
  • افرادی که تحت عمل جراحی‌های متفاوت قرار گرفته‌اند.
  • افرادی که درمان‌های تهاجمی مانند جراحی احتیاجی ندارند.
  • ورزشکاران حرفه‌ای که قصد افزایش مقاومت بدن خود در برابر آسیب‌های مختلف را دارند.
  • افرادی که مبتلا به بیماری‌های مفصلی مادرزادی هستند و قصد جلوگیری از گسترش آن را دارند.
  • افرادی که به بیماری‌های مختلف مانند پوکی استخوان، آرتروز و روماتیسم مبتلا هستند.
  • افرادی که به مشکلاتی مانند پارگی عضلات، شکستگی و دررفتگی استخوان و آسیب‌های عصبی دچار هستند.
  • افرادی که بدن انعطاف‌پذیری ندارند و مداوم دچار گرفتگی ماهیچه می‌شوند.

انواع فعالیت‌های ورزشی مؤثر بر درمان فیزیوتراپی

فعالیت‌های ورزشی در مرکز توانبخشی به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

. تمرینات تقویتی

برای تقویت و بهبود عملکرد مفاصل به کار می‌رود. این دسته از تمرینات برای قبل از انجام جراحی بسیار مفید هستند. با استفاده از وسایلی مانند وزنه، دمبل، توپ طبی و دستگاه‌های سایبکس صورت می‌گیرد.

. تمرینات کششی

از مهم‌ترین فعالیت‌های ورزشی است که به افزایش و حفظ دامنه حرکتی چندین مفصل کمک می‌کند. همچنین در افزایش انعطاف‌پذیری ماهیچه‌ها و استخوان‌ها نقش مهمی دارد. از جمله این تمرینات می‌توان به پیلاتس و یوگا اشاره کرد. تمرینات کششی برای افرادی که دچار انعطاف پایین و محدودیت حرکتی مفصل هستند مناسب هستند.

. تمرینات دامنه حرکتی

این گونه فعالیت‌های ورزشی برای افزایش کنترل دامنه حرکتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و به تمرینات فعال، غیرفعال و فعال کمکی تقسیم می‌شوند. در تمرینات فعال فیزیوتراپیست با استفاده از دستگاه حرکات را بر روی یک مفصل انجام می‌دهد. در تمرینات غیرفعال بخش بزرگی از فعالیت‌های ورزشی توسط شخص بیمار صورت می‌گیرد. در تمرینات فعال کمکی بخشی از حرکات توسط شخص و بخش دیگر توسط متخصص فیزیوتراپیست یا دستگاه بر روی مفصل اعمال می‌شوند.

. تمرینات استقامتی

زمانی که گروه بزرگی از عضلات یا مفاصل دچار آسیب شده باشند یا شخص قصد تقویت آنها را داشته باشد از تمرینات استقامتی استفاده می‌شود. تمریناتی مانند دویدن، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری گروه بزرگی از عضلات را به طور هم‌زمان درگیر می‌کنند و باعث افزایش استقامت بدن می‌شوند.

. تمرینات تعادلی

این تمرینات هنگامی به کار گرفته می‌شوند که شخص قصد برقراری تعادل در نواحی مختلف بدن را داشته باشد. در این صورت می‌توان با اصلاح وضعیت بدن به ایجاد هماهنگی در راه رفتن و ایستادن پرداخت. ایستادن بر روی یک پا برای حفظ تعادل حرکت مناسبی است.

کاربرد فعالیت‌های ورزشی مؤثر بر درمان فیزیوتراپی

فعالیت‌های ورزشی برای بخش‌های مختلف بدن کاربرد ویژه‌ای دارند و موجب تسریع روند بهبودی و تسکین درد در ناحیه موردنظر می‌شوند. کاربرد فعالیت‌های ورزشی فیزیوتراپی عبارت‌اند از:

1. تمرین درمانی پا

این تمرینات برای افرادی که دارای یکی از موارد ضعف جسمانی، آسیب‌دیدگی ورزشی، استراحت طولانی‌مدت و جراحی هستند بسیار مؤثر بوده و به تقویت عضلات آنها کمک می‌کنند. از کاربردهای این تمرینات می‌توان به کاهش زانو درد، کاهش پا درد، بهبود خار پاشنه، تقویت تاندون آشیل، بهبود دررفتگی مچ پا و تقویت عضله چهار سر ران اشاره کرد.

2. تمرین درمانی دست

آسیب‌هایی که در بازو، مچ یا انگشتان دست به وجود آمده‌اند با استفاده از ورزش‌هایی مانند تمرینات تقویتی، تمرینات تعادلی و تمرینات کششی بهبود می‌یابند. این تمرینات برای کاهش دست درد، درد شانه، خشکی دست، تقویت عضلات و مفاصل کاربرد دارند.

3. تمرین درمانی کمر

برای درمان آسیب‌های کمر استفاده از انواع تمرینات تقویتی و کششی توصیه می‌شود. این تمرینات با افزایش گردش خون، افزایش دامنه حرکتی و تسکین درد باعث بهبود آسیب‌دیدگی می‌شوند. این گونه فعالیت‌های ورزشی در کاهش کمردرد، بهبود دیسک کمر، اسپاسم کمر و بهبود عصب سیاتیک بسیار مؤثر واقع می‌شوند.

4. تمرین درمانی شانه

از پرتحرک‌ترین نواحی بدن می‌توان به شانه اشاره کرد که با آسیب‌هایی مانند درد شانه، آرتروز شانه، افتادگی شانه و… همراه است. با استفاده از تمرینات متنوع ورزشی توسط فیزیوتراپیست به بهبود عارضه‌های شانه پرداخته می‌شود.

تکنیک‌ها و فعالیت‌های ورزشی مؤثر بر درمان فیزیوتراپی

فعالیت‌های ورزشی فیزیوتراپی با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های مختلف باعث تسکین درد و رفع آسیب‌دیدگی می‌شوند که برخی از رایج‌ترین آنها عبارت‌اند از:

. اسکات زانو

در ابتدا مقابل دیوار ایستاده‌ و پاها را به اندازه عرض شانه از همدیگر فاصله دهید. سپس به آهستگی زانوها را خم نموده و به دیوار بچسبانید. این تکنیک برای بهبود زانو بسیار مؤثر است. می‌توانید چندین مرتبه به مدت ۵ الی ۱۰ ثانیه این حرکت را انجام دهید.

. انقباض جزئی

بر روی کمر دراز کشیده و در حالتی که زانوها را به آهستگی خم نموده‌اید پاها را بر روی زمین نگه دارید. دست‌ها را به پشت سر ببرید و عضلات شکم را سفت نگه دارید. در ادامه شانه‌ها را به آرامی بلند کنید و پس از یک ثانیه مجدد به حالت قبل برگردید. این روش برای بهبود کمردرد مناسب است.

. بلند کردن پا

به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید. یکی از پاها را صاف نموده و تا ارتفاع زانوی پای دیگر به آرامی بالا بیاورید. این حرکت تمرینی برای بهبود درد زانو بسیار تأثیرگذار است.

جمع‌بندی

فیزیوتراپی از مؤثرترین روش‌ها برای رفع آسیب‌دیدگی و کاهش درد در نواحی مختلف بدن به شمار می‌رود. برای استفاده از بهترین خدمات و تجهیزات می‌توانید به کلینیک درد و توانبخشی یارا در کرمان مراجعه کنید. در این کلینیک دکتر حسن نژاد با استفاده از دانش توانبخشی و چندین سال تجربه به بهبود آسیب‌های مفصلی و عضلانی می‌پردازد. جهت مشورت و بهره‌مندی از روش‌های درمانی می‌توانید هم اکنون با شماره‌های مربوطه تماس بگیرید و در رابطه با رزرو نوبت و ساعات کاری کلینیک اطلاعات لازم را به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مرکز جامع توانبخشی کلینیک یارا

کاردرمانی

کاردرمانی در کرمان و کلینیک یارا به شما کمک می‌کند تا صاحب بهترین زندگی در خانه، محل کار و هر مکان دیگری شوید.

فیزیوتراپی تخصصی

فیزیوتراپی تخصصی دیسک کمر و گردن، آسیبهای ورزشی، خار پاشنه، مشکلات شانه و آرنج و دست، بازتوانی بعد از اعمال جراحی ارتوپدی و مغز اعصاب، آتروز زانو

مداخلات کم تهاجمی درد

مداخلات کم تهاجمی شامل بلاک عصب، تزریقات مفصلی ارتوکین، سلول درمانی PRP، اوزون تراپی مفاصل و کمر تحت هدایت سونوگرافی

خدمات تخصصی ارتوپد

کلینیک یارا به بیماران مبتلا اختلالات اسکلتی- عضلانی و آسیب‌های تاثیر گذار بر استخوان‌ها، مفاصل، رباط‌ها، تاندون‌ها و ماهیچه‌ها خدمات ارائه می‌دهد.